• Bat-Bike auf zwei Rädern

  Bat bike (netopýří motocykl)

  Futuristický koncept motocyklu se sériovým potenciálem

 • EDAG SOULMATE

  Když se vůz náhle stane lepším smartphonem

 • Úspěch, který vám dává křídla

  Jak žena ve vývoji softwaru v EDAGu nastavila nové standardy

 • Látka, jejíž podstatou je změna

  EDAG Light Cocoon - možný posun paradigmatu pro mobilitu budoucnosti

EDAG Soulmate

Když se vůz náhle stane dokonalým smartphonem

Smartphone v podstatě dává vaše každodenní věci do kapsy. Je nenápadným MP3 přehrávačem, kalendářem pro schůzky, kamerou, lexikonem, e-mailovým klientem a samozřejmě telefonem spojeným do jednoho univerzálního zařízení. Není divu, že většina z nás má s sebou svůj telefon nepřetržitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, ale téměř nikdy jej nepoužíváme jen k tomu, abychom skutečně telefonovali. A tento příslib dále pokračuje. V důsledku úplné integrace do sítě s internetem můžeme nyní přistupovat k datům téměř všude, takže ve výsledku můžeme dělat mnohem víc, než jen zjistit, co se děje ve světě. Zabýváme se síťovou technologií, která nyní znamená, že můžeme řídit teplotu u sebe doma od svého kancelářského stolu, zaznamenávat svůj oblíbený televizní program, když běháme po pochůzkách, můžeme zkontrolovat, zda jsme si dobře vyčistili zuby a ušli jsme dostatečný počet kroků, abychom měli dobrou postavu a přitom přístroj i nadále pohodlně zapadá do našich kapes.

Je těžké si představit, že jsou stále chvíle, kdy musíme zapojovat technologická rozhraní do našeho každodenního života. A nemusí to nutně znamenat, že jsme v práci, neboť jsou  pracoviště v dnešní době většinou sítově propojena. Ovšem cesta na pracoviště je jednou z těch příležitostí, kdy jsme nuceni nechat chvíli v klidu naše věrné životní společníky, partnery, které si sami vybíráme a v průměru se na ně díváme 88krát denně. A to je něco, co vrhá auta do špatného světla. V dobách univerzálního propojení a inteligentních technologií se jeví jako podivně izolovaná. Nastal čas na změnu paradigmatu. Je na čase o autech přemýšlet jinak. Je čas na EDAG Soulmate.

Hezký zvenčí a ještě lepší uvnitř!

Studie, která byla provedena ve spolupráci se společností Bosch, se zabývá spoustou věcí, které budou v budoucnu obecně chápány jako součást propojené mobility. A to vše v rámci koncepčního rámce, který nejenže konečně činí řízení inteligentním a příjemným, ale také stanovuje nové standardy, pokud jde o flexibilitu návrhu a výrobní možnosti. Nejdůležitější základy jsou založeny na projektu EDAG Light Cocoon, který je reprezentuje nový koncept lehké konstrukce vyrobené pomocí procesu 3D tisku, tedy procesem, jehož idea má základ v přírodě a nahrazuje povrchy prostorovými a mnohem stabilnějšími strukturami. To má za následek výrazné snížení hmotnosti ,například celých 25% v případě samotné kapoty. Stejně jako v případě Light Cocoonu, speciální vysoce průsvitný materiál slouží jako jakási pokožka osvětlovaná zevnitř. To nejenže umožňuje zcela individuální barvu pro vůz, kterou lze kdykoli vytvořit nebo změnit - a to je samozřejmě něco, co můžete udělat přes aplikaci na vašem smartphonu, ale také umožňuje světelné varovné signály, které se mají objevit jak uvnitř, tak venku v situacích ohrožení.

Technologie uvnitř - průvodce vaším každodenním životem

Výraznou charakteristikou projektu Soulmate je jeho vnitřní práce pro osvětlené a bleskově rychlé auto vyvinutá společností Bosch. Tam, kde dosud byly provozní koncepce někdy buď nadčasové futuristické, ale funkčně poněkud těžkopádné, nebo naopak dobře využitelné, ale jen omezeně esteticky atraktivní. V případě Soulmatu je vše v souladu s nejmenšími detaily digitální chytrosti a to nejen z hlediska vzhledu a funkčnosti, ale překvapivě i z hlediska haptiky. Pohyby očí a ovládání gesty jsou všechny prvky ovládání Soulmatu. Jsou nejen intuitivní, ale zajišťují také bezpečnější provádění, které minimalizuje rozptylování řidiče. Palubní deska a centrální konzole v Soulmatu byly spojeny v čistě elektronický displej. Jeho obsah se přizpůsobuje například aktuálnímu prostředí vozidla. Kalendář řidiče a jeho osobní preference jsou však také součástí širších souvislostí. Takže například pokud by nastávající schůzka byla zrušena, vozidlo automaticky upraví trasu na silnici, kde je například povoleno automatizované řízení, aby vůz řidiči nabídl více volného času. Ale to je jen jedna z mnoha aplikací plánovaných společností Bosch, ve kterých se vozidlo aktivně stará o svého řidiče.

Když zazvoní pošťák

Vedle běžných údajů, které znáte z kokpitu, může Soulmate například kontaktovat váš inteligentní dům přes internet. Když pošta zazvoní u vašich dveří, ale ještě řídíte, Soulmate se za vás postará o komunikaci nezávisle na smartphonu a informuje řidiče, že u vás doma někdo zvoní. Díky moderní technologii inteligentních domů můžete pošťákovi dovolit vejít do zabezpečené části domu, kde je pak možno potvrdit doručení balíčku.

Bosch navíc nainstaloval ve vozidle "neoSense" hmatový displej, dotykovou obrazovku, která dává řidiči pocit, že používá mechanická tlačítka. Toto zařízení může vytvářet různé povrchové struktury, které umožňují cítit na displeji prvky. Tato haptická zpětná vazba usnadňuje provoz aplikací jako navigace, rádio a funkce smartphonu.

Kamkoliv vás cesta zavede

Příklad s poštou nám dává jasnou představu o tom, kam nás technologie vedou. Soulmate není smartphonem schopným řídit a není také jen rozhraním pro mobilní zařízení. Je to doslova asistent a životní společník, tedy "duševní kamarád", který usnadňuje život řidiči v mnoha různých oblastech. Ať už se jedná o komunikaci nebo řízení inteligentní propojené technologie, Soulmate transponuje myšlenku chytrého telefonu na univerzálního "pomocníka pro všechno" na silnici a zajišťuje, že se mobilita a pojem "mobilní" nejen konečně vzájemně nacházejí, ale také se vzájemně doplňují způsobem, který má smysl a souvislost stejně jako telefon a software. A právě tak, jako je telefonování pomocí smartphonu ve skutečnosti již pouze druhotnou funkcí, je jistě možné si představit, že vzhledem k možnostem, které nabízí technologie Soulmate, řízení automobilu (což je jeho hlavní funkce) se ve skutečnosti stane věcí, které v budoucnu budeme moci věnovat stále menší a menší pozornost. Zvláště, když se pro porovnání podíváme na přítomnost.

Již dnes je problém v tom, že mnoho lidí věnuje více pozornosti svému chytrému telefonu při jízdě než jízdě samotné, což je jistě riziko. Z tohoto důvodu je ještě důležitější nalézt v budoucnu řešení, která neomezí naše mobilní propojení, ale která je doplní způsobem, který dává smysl a který současně vede k bezpečnější jízdě. EDAG Soulmate není jen možným řešením, ale možná i evolučním krokem pro automobil, který konečně spojuje běžné pohodlí s pohodlím digitálního každodenního života s dosud neznámou dokonalostí. A to v rámci technického rámce, který, pokud jde o možnosti návrhu, může napsat výraznou kapitolu v historii automobilů ve směru ekonomické účinnosti a inovativního využití zdrojů.


Jak vznikl EDAG Soulmate

(42 MB / 03:36 min)