• Bat-Bike auf zwei Rädern

  Bat bike (netopýří motocykl)

  Futuristický koncept motocyklu se sériovým potenciálem

 • EDAG SOULMATE

  Když se vůz náhle stane lepším smartphonem

 • Úspěch, který vám dává křídla

  Jak žena ve vývoji softwaru v EDAGu nastavila nové standardy

 • Látka, jejíž podstatou je změna

  EDAG Light Cocoon - možný posun paradigmatu pro mobilitu budoucnosti

Německá studentka v zemi tří kultur

Hola! Jmenuji se Natascha a absolvovala jsem čtyřměsíční zahraniční stáž v mexické pobočce společnosti EDAG Production Solutions v Pueblu. Když jsem začala v srpnu 2009 ve Fuldě v kanceláři, nikdy mne ani nenapadlo, že bych měla dělat studijní kurz a jistě mne ani nenapadla myšlenka na stáž v Mexiku.

Poté, co jsem během svého učení prošla celou řadou různých správních oddělení, strávila jsem rok jako asistentka pro různá oddělení designu a také jsem asistovala vedoucímu robotické technologie. I když jsem si práci docela užívala, chtěla jsem stále více poznávat, a tak jsem se rozhodla vrátit se do školy a získat kvalifikaci na univerzitě. Začala jsem studovat v září 2014.

Vzhledem k tomu, že mezinárodní spolupráce EDAGu s jeho dceřinou společností EDAG Production Solutions (EDAG PS) je stále významnější, učinila jsem vědomé rozhodnutí studovat mezinárodní obchodní administrativu na univerzitě ve Fuldě. Blízkost mé školy a pak univerzity znamenala, že jsem mohla i nadále shromažďovat praktické zkušenosti v EDAGu PS i během teoretických fází mého vzdělávání. Nejprve jsem pomáhala ve své staré práci, později jsem začala pracovat na oddělení Controllingu v EDAGu PS. Vzhledem k tomu, že se můj kurz zaměřil na mezinárodní odbornou přípravu, musela jsem absolvovat povinný šestiměsíční pracovní pobyt v zahraničí.

Otázkou bylo, kam bych měla jít?

Když jsem byla ještě dítě, vzbudilo můj zájem o Mexiko velké nadšení mé tety, která v této zemi žila několik let se svým manželem. Fascinovaly mě zátoky a nekonečné písečné pláže, přírodní zajímavosti a starobylá města "Chichén Itzá", jeden z novodobých divů světa. Nezapomínejme na tamní vynikající jídlo, jako jsou enchiladas, guacamole nebo tortillas, o kterých jsem se ujistila, že tam chutnají mnohem lépe než v jakékoliv mexické restauraci v Německu. Kulturně jsem také shledala zemi, která byla kdysi říší Olmeků, Mayů a Aztéků, velmi zajímavou. Těšila jsem se, že se dozvím více o těchto třech odlišných kulturách a možná i o sdílení něčeho z německé kultury s mými budoucími kolegy.

Když jsem učinila toto rozhodnutí, mohla jsem se zabývat záležitostmi jako jsou projektová hlášení pro jisté středisko EDAGu PS v Mexiku. Již ve Fuldě jsem přišla do kontaktu se svým budoucím šéfem a kolegy. To mne jen přimělo k tomu, abych se ještě více těšila na svou stáž.
O téměř 12 hodin letu dále, v Mexiku,  v karibské prázdninové destinaci velmi daleko od Německa, jsem ale neměla čas přemýšlet o prázdninách. Byla jsem plná motivací, vrhla jsem se do své stáže, kde jsem doufala, že získám více zkušeností s řízením a vedením projektů a zlepším si i své jazykové schopnosti. Dovednosti v SAPu, které jsem získala v Německu, mi umožnily nabídnout okamžitou podporu v mnoha oblastech a dokonce i školení mých kolegů v řadě předmětů. Obě strany měly tímto způsobem z mé stáže užitek.

Co mě ale skutečně zasáhlo, bylo to, jak se nové a mladé výrobní a vývojové zázemí jen 3 roky staré se ve srovnání s německým liší. Mnoho procesů, které jsou nyní považovány v Německu za samozřejmé a jsou řádně prováděny, se v Mexiku dosud zcela neuskutečnily. Vzhledem k tomu, že se Mexiko stává čím dál tím přitažlivějším pro mezinárodní společnosti, spolu s rostoucí poptávkou po inženýrských službách a následným rychlým růstem působení EDAGu v Mexiku bude podle mého názoru nutné zavádět více a více německých struktur a procesů i zde. Viděla jsem svou stáž jako pozitivní výzvu a jako důležitý příspěvek k růstu a budoucnosti zázemí EDAGu v Mexiku.

Jazykové bariéry a kulturní rozdíly

Jedním ze zvláště pozitivních aspektů byla pro mě vřelost mexických kolegů. Přivítali mě tak otevřeně a s takovou přívětivostí, že jsem se zde velmi rychle cítila jako doma a potkávala jsem snad jen milé a nápomocné lidi. Pohostinnost typická pro mexickou kulturu byla okamžitě zřejmá a já jsem se zde cítila jako doma již od samého počátku. Velmi rychle jsem si uvědomila, že v Německu jsou některé věci již zanedbané, v Mexiku jsou však nesmírně důležité. Ačkoli i Mexičané oceňují typické německé hodnoty jako je strukturovaná práce, německá přesnost a důslednost, nemají pro ně nejvyšší prioritu. Podle mých zkušeností přikládají Mexičané mnohem větší hodnotu vzájemnému uctivému a zdvořilému jednání. Znamenalo to, že zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem si zvykla na mexickou mentalitu, ale rychle jsem ji dokázala respektovat a nakonec ji i velice oceňovala.

Tato zkušenost mi ukázala, že v této zemi zapustit kořeny, dokud se nenaučíte a nebudete schopni používat jejich jazyk. V Mexiku je kromě tří kultur oficiálně uznáno celkem 62 domorodých jazyků, ovšem i španělština pro vás bude dlouhou cestou. Velkou pomocí mi zde byl vzájemný zájem učit se druhému jazyku. A typická mexická slova nebo idiomy se zde skutečně můžete naučit pouze tím, že mluvíte s jinými lidmi a ne jen zřídka v jazykovém kurzu. 

Můj závěr

Abych to shrnula, řekla bych, že Mexiko je krásná země a rozhodně stojí za dlouhou návštěvu, ať už z osobních nebo profesních důvodů. Můj čas strávený v Mexiku bezpochyby rozšířil mé obzory a nechal ve mne mnoho pozitivních dojmů, které ve mně zůstanou, až se vrátím do Německa, abych dokončila své vzdělání. Pravděpodobně si budu vážit německých ctností ještě více. Navíc se budu umět i více uvolnit a reagovat lépe, když se nebude dařit plnit německá očekávání dokonalosti.