• Sluneční světlo v nádrži

    Jak agilní vývojové metody pomáhají překonat obavy z elektrických automobilů

  • Inteligentní světlomet s vysokým IQ

Nákladní vozy

TRENDY NÁKLADNÍCH VOZŮ - VŽDY O KROK NAPŘED

Těžké nákladní vozidlo je výrobkem na míru. Vzhledem ke složitosti dnešního průmyslu užitkových vozidel již nestačí soustředit se na vývoj jednotlivých komponent. S celkovým počtem 300 specializovaných techniků užitkových vozidel po celém světě jsme schopni poskytnout podporu očekávanou dodavatelem v plném rozsahu. Z megatrendů v oboru jako je (částečná) samostatná jízda, asistenční systémy řidičů, lehký design a elektrická mobilita až po složité problémy spojené s vývojem kabiny, pro vás máme vždy to pravé a efektivní řešení.

Velký důraz klademe na neustálé zlepšování a to platí i pro těžké váhy na silnicích. Naše zkušenost s lehkými konstrukcemi se například využívá při vývoji užitkových vozidel neboť kde jinde než na těchto vozidlech se započítává každý další kilogram nosnosti? Nejde ovšem pouze o váhu, která je takovou výzvou, protože široká škála různých konstrukcí a použití tohoto užitkového vozidla má za následek, že každé vozidlo je prakticky jedinečné. Ale jaký je nejlepší způsob, jak zvládnout tuto řadu možností? Jak je možné zajistit, aby výroba byla flexibilní, nákladově optimalizovaná a současně šetřila váhu?

Na IAA v Hannoveru představíme modulární frontend, který demonstruje naši technologickou předvídavost a představuje naši revoluční technologii sestávající z velkých odlitých uzlů a podélných a příčných členů s válcovanými profily. Dalším vrcholem naší prezentace je náš hmotnostně a nákladově optimalizovaný vícemotorový systém pro kabiny užitkových vozidel s jednostupňovým spojením a lakováním.

Dalším řešením těchto obtížných otázek je potenciál 3D tisku, který je schopen umožnit, aby topologicky navržené složité geometrie byly vyráběny ze sady dat v sériích v široké škále modelů  bez omezení, bez nástrojů a v jednom výrobní kroku. To by vydláždilo cestu k tomu, abychom byli technicky schopni ekonomicky vyrábět vlastní nákladní vozidla pro všechny provozní požadavky. "Komplexnost zdarma" a "varianty na přání" jsou atraktivní výhodou těchto rychle se rozvíjejících aditivních technologií výroby.

S naším speciálně vyrobeným demonstrátorem HGV kabiny a příslušným podvozkem jsme ukázali příklad možného využití tohoto trendu v budoucnu. Nejen, že uzavřená konstrukce klece lépe využívá dostupný prostor ve směru k povrchu vozovky, ale její topologický design také znamená možnost úspory hmotnosti. Další informace naleznete na našem odkazu  "Lightweight, flexible future for heavy commercial vehicles" na naší mezinárodní webové stránce.

Spolu s aditivní výrobou je samostatná jízda vozidla dalším tématem, který se zdaleka neomezuje pouze na vývoj osobních automobilů. EDAG očekává, že se "self-driving commercial vehicle", tedy Nákladní vůz schopný samostatné jízdy, stane megatrendem v průmyslu užitkových vozidel a vyvíjí další software soustředící se na bezpečnost, který umožní široké šále nákladních vozidel provádět celou řadu manévrů.

Naše lehká kabina EDAG je důkazem skutečnosti, že kromě našich vizionářských konceptů máme v rukávu také cenově dostupné lehké konstrukční řešení. Při použití variabilních profilů je kabina velikostně variabilní a může být použita u vozidel s hmotností od 16 do 40 tun. V projektu Light Cab se nám podařilo vyvinout kabinu, která bez dodatečných nákladů a při zachování strukturálních vlastností je až o 24% lehčí než běžné koncepce konstrukční karoserie.

Také nabízíme další, myšlenkově do jisté míry provokativní impuls, tentokráte v oblasti přepravy zboží po městech a ve spolupráci s Technickou univerzitou v Kaiserslauternu. Vozidlo zvané 4 v 1 je průkopnickou koncepcí navrženou tak, aby poskytovala nákladově a časově úsporné způsoby, jak se vyhnout omezení přístupu do měst. Více podrobností o našem multitalentovém řešení najdete v článku "4-in-1 Truck" na naší mezinárodní webové stránce.

Speciální vozidla vyžadují speciální know-how bez ohledu na to, zda se jedná o hromadnou dopravu, stavební nebo třeba záchranná vozidla. S cílem dosáhnout ještě lepšího, lehčího a flexibilnějšího vývoje užitkových vozidel jsou naši odborníci z EDAGu těmi pravými lidmi, které stojí za to kontaktovat.