• Bat-Bike auf zwei Rädern

  Bat bike (netopýří motocykl)

  Futuristický koncept motocyklu se sériovým potenciálem

 • EDAG SOULMATE

  Když se vůz náhle stane lepším smartphonem

 • Úspěch, který vám dává křídla

  Jak žena ve vývoji softwaru v EDAGu nastavila nové standardy

 • Látka, jejíž podstatou je změna

  EDAG Light Cocoon - možný posun paradigmatu pro mobilitu budoucnosti

mask4all: Náš příspěvěk v boji proti koronaviru

Současná zjištění ukazují, že ochranné masky a roušky poskytují účinnou ochranu během coronavirové krize. Více než cokoli jiného brání především riziku infikování druhých. Situace v zásobování těchto ochranných pomůcek je však v současné době obtížná. Především by měly být profesionální ochranné masky dány k dispozici lékařům, lidem pracujícím v pečovatelských domech, nemocnicím a pohotovostním službám, aby mohli být chráněni a zároveň pomáhat druhým. Ale i nošení masky bez oficiální třídy ochrany může chránit ostatní před dalším přenosem viru.

Držáky masek tištěné na 3D tiskárně pro každého

Na základě této situace vyvinula skupina EDAG inovativní držáky masek, které je možné snadno tisknout pomocí 3D tiskárny. Potřebná data pro tisk jsou k dispozici zcela zdarma.

S využitím běžných domácích potřeb je tak možné vyrobit účinnou ochrannou roušku/ústenku, která pomáhá snížit riziko přenosu onemocnění COVID-19.

Základní myšlenkou bylo umožnit jednotlivcům, aby si v době, kdy je kritický nedostatek profesionálních ochranných pomůcek, mohli vyrobit účinnou ochranu sami.

Návrh držáku byl vytvořen během několika dnů pracovníky české pobočky skupiny EDAG, kteří byli motivováni povinností nosit ochranné prostředky na tváři nařízením vlády České republiky. Ačkoli se objevilo množství různých návodů, jak si je vyrobit svépomocí, Aleš Paldus a jeho tým přišli s nápadem na jednodušší a praktické řešení s využitím 3D tisku.

Nové, praktické, jednoduché a přesto funkční řešení s využítím 3D tisku

Tým přišel s nápadem na jednoduchý držák, do kterého je možné upevnit prakticky libovolnou látku či jiný vhodný materiál. Odpadá tak nutnost šití a dalších náročných úprav. Navíc je možné látku snadno a rychle vyměňovat během dne. Na této stránce jsme připravili seznam vhodných běžně dostupných materiálů a látek, které lze pro účinnou ochranu proti přenosu viru využít.

Abychom maximálně zpřístupnili naše řešení každému, poskytujeme detailní instrukce a tisková data zcela zdarma. Dále, pokud někdo nevlastní 3D tiskárnu a nemůže si tak potřebný díl vytisknout, lze si jej objednat od našich partnerů poskytujících 3D tisk.

Doufáme, že tímto můžeme pomoci překonat náročnou situaci, ve které se všichni nacházíme. Přejeme vám, abyste v těchto dnech zachovali klid, optimizmus a především byli zdraví!

Vývojový tým EDAG

Důležité upozornění:
Účinnost ochranné masky je ovlivněna především použitým materiálem roušky a tím, jak dobře je upevněna v držáku. Nelze proto zcela vyloučit riziko nákazy. Je také potřeba dobře si nacvičit nasazování a výměnu látky tak, aby se minimalizovalo riziko přenosu viru dotykem. Správná funkce držáku závisí na použitém materiálu při tisku. Než si stáhnete 3D tisková data, berte prosím na vědomí, že budete používat masku na vlastní riziko.

1. 3D tisk

Stáhněte si potřebná tisková data a použijte vlastní software a tiskárnu na výrobu držáku. Pokud nevlastníte 3D tiskárnu, předejte tato data svému poskytovateli 3D tisku.

2. Materiál

Vyberte si vhodnou tkaninu. Běžně lze použít například bavlněné tričko či potah na lůžkoviny.

Šablona masky letí 

3. Vyrovnání látky a zámků

Položte tkaninu lícem dolů na stůl a umístěte po stranách díly vnitřních zámků držáku tak, aby také směřovaly lícem dolů. Horní okraj textilie lze i přeložit.

4. Umístění spony

Umístěte před sebe obě spony držáku textem dolů tak, aby očka pro uchycení směřovala od sebe.

5. Sevření látky

Zasuňte obě spony pod látku v místech, kde jsou připravené vnitřní díly (zámky). Zatlačte na zámek tak, aby se zasunul do spony a tím mezi oběma díly pevně sevřel tkaninu. Opakujte na opačné straně.

6. Otočení

Pokud nyní otočíte takto vyrobenou masku, lze jasně vidět místo, kde je pevně sevřena mezi zámkem a sponou držáku.

7. Gumička

Posledním krokem je upevnění gumičky nebo tkalounu do oček spony tak, aby po nasazení na uši maska dobře držela na obličeji.

8. Hotovo!

Nyní lze masku nasadit. Pokud je vám příliš volná nabo naopak těsná, jednoduše uvolněte zámky ve sponách a posuňte jejich umístění na látce.

VYSVĚTLUJÍCÍ VIDEO S POKYNY

Instruktážní video

STAŽENÍ 3D TISK ÚDAJŮ PRO VLASTNÍ TISKÁRNU


3D TISK ÚDAJŮ

Stažením dat pro 3D tisk vyjadřujete souhlas s jejich využítím na vlastní riziko. Jejich bezplatné užití je omezeno pouze na vlastní potřebu a nevztahuje se v žádném případě na komerční výrobu a prodej.

OBJEDNÁVKA 3D TISKOVÉ PLATFORMY

NAJÍT TISKOVÉHO POSKYTOVATELE SLUŽEB

Na platformu

Současná zjištění ukazují, že ochranné masky a roušky poskytují účinnou ochranu během coronavirové krize. Více než cokoli jiného brání především riziku infikování druhých. Situace v zásobování těchto ochranných pomůcek je však v současné době obtížná.